Σιγά - σιγά και οι δήμοι προσαρμόζονται στα νέα δεδομένα. Ενδεικτικά ο δήμος Σπάτων-Αρτέμιδας αποφάσισε οι υπηρεσίες του δήμου να λειτουργούν χωρίς την προσέλευση κοινού. Έτσι, η εξυπηρέτηση θα γίνεται με τηλεφωνική επικοινωνία για να λαμβάνουν οδηγίες και με τη χρήση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για την υποβολή αιτήσεων και την παραλαβή εγγράφων ή πιστοποιητικών. Ανάλογα κινείται και ο δήμος Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης. Προκειμένου να αποφεύγεται η ταυτόχρονη συγκέντρωση μεγάλου αριθμού πολιτών στους χώρους του δήμου, αποφασίστηκε να διεκπεραιώνονται ηλεκτρονικά σημαντικός αριθμός αιτημάτων και οι δημότες καλούνται να κάνουν χρήση των νέων ψηφιακών υπηρεσιών για την εξυπηρέτηση τους.
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου